Teniso istorija Palangoje

Tenisas Palangoje turi senas ir gilias tradicijas. Pirmoji teniso aikštelė Palangoje buvo įrengta dar XIX amžiaus pabaigoje grafų Tiškevičių parke prie Dvaro rūmų (dabartinio Gintaro muziejaus) rytinėje pusėje už tvenkinių. Jos iniciatoriumi reikėtų laikyti  Birutės (ankščiau vadinto Botanikos) parko projekto autorių, garsų daugelio pasaulio parkų kūrėją prancūzų landšafto architektą Eduardą Andre. Šviesaus atminimo pirmasis Palangos miesto Garbės pilietis grafas Alfredas Tiškevičius (1913-2008) yra pasakojęs apie pirmuosius teniso žingsnius Palangoje, parodęs kur buvo įrengta teniso aikštele. Ten dabar yra žalia veja, bet ją pakapsčius galima atrasti plytmilčių liekanų.


XX amžiaus pradžioje, Palangoje buvo įkurtas teniso aikštynas Gedimino gatvėje. Jame 1926 metais vyko Baltijos šalių teniso pirmenybės, kurias rėmė Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona. Apie šiame aikštyne vykusias įvairaus rango varžybas bei pramogas dažnai prisimindavo ir vieni iš pirmųjų Palangoje buvusių aktyvių teniso žaidėjų Antanas ir Kazimieras Ragauskai. Daugelio vyresnių amžiumi teniso mėgėjų pirmuoju  mokytoju buvo Kazimieras Ragauskas. Apie jį kurį laiką Palangos aikštyne sukosi visi: tiek pradedantys pagyvenę, tiek atvykę jau patyrę žaidėjai. Iki pat garbaus amžiaus Kazimieras Ragauskas (1921-2002) buvo Palangos teniso siela, tikruoju teniso tėvu. Dar esant gyvam, 1995 metais Palangos teniso klubas nutarė įsteigti, “Kaziniero Ragausko pereinamąją taurę”. Dėl jos kasmet varžosi klubiečiai ir kviesti svečiai. Tad visiškai pelnytai 2010 metais Kazinierui Ragauskui (po mirties) suteiktas Palangos teniso klubo Garbės nario vardas.

“Palangoje teniso pradžia laikytini 1925 metai, kuomet progimnazijoje mokytojavo Mečislovas Gedvilas. Padedamas mokinių jis įrengė mokyklos kieme teniso aikštelę ir pats treniravo gabesnius mokinius. 1928 metais jau buvo surengtos pirmosios Palangos teniso varžybos, kuriuose nugalėjo A. Ragauskas (Kazimiero Ragausko vyresnis brolis). Čia pirmuosius žingsnius žengė būsimas prof. A.Venskauskas ir kt.” – taip apie tenisą mūsų kurorte rašo vienas iš žinomiausių teniso teisėjų buvusioje Tarybų Sąjungoje  Vincentas Korkutis 1995 metais išleistoje didelės apimties knygoje “Lietuvos tenisui 75”

R.Tarasevičius, D.Kepenis, F.Užpelkis. 1983 m. Palanga.

Toje pačioje knygoje tuo meto Lietuvos teniso sąjungos prezidentas R.Tarasevičius rašo: “Prisimenu Lietuvos teniso 70-metį. Tuomet, 1989-aisiais, Palangoje minint šią garbingą datą buvo nutarta atkurti Lietuvos teniso sąjungą, rūpintis teniso bazėmis. Jau tada galėjau pasidžiaugti ir pirmaisiais rezultatais: nors pasaulinių žvaigždžių ir neturėjome, tenisą pamėgo tūkstančiai sportininkų, vaikų bei mėgėjų. Dabar jau veikia apie 30 teniso klubų, pastatytos dvi didelės bazės Vilniaus “Karolinos” viešbutyje bei Šiauliuose, gražių planų turi Kauno, Palangos miestai.”

“Palangoje tenisas buvo tartum pamirštas, kol praėjusio amžiaus 8-ojo dešimtmečio pradžioje miesto vadovas Danius Puodžius, iniciatyvus ir nebijantis rizikuoti, remiamas finansų ministro R.Sikorskio, ryžosi pažeisti sovietines instrukcijas ir pastatė aikštyną, kuris dabar yra rekonstruotas. Sprendžiant organizacinius klausimus, daug prisidėjo Teniso sąjungos prezidentė Elena Lopataitė” – rašoma 2010 metais didelio Lietuvos teniso entuziasto Albino Navicko išleistame albume “Teniso pašaukti”.

Išties teniso aikštynas Palangoje, Gėlių aikštėje buvo pastatytas 1971 metais. Apie tai byloja ir Palangos teniso klubo 25 –ųjų metinių proga išleistas medalis 1996 metais. Teniso aikštynas Gėlių aikštėje nors buvo neblogai užlaikomas, tuo metu direktoriumi dirbusio A.Papaurėlio, tačiau jame žaisdavo daugiausia atvykę poilsiautojai.
Asociacija „Palangos teniso klubas“
Įmonės kodas: 191142195
Adresas: Gėlių a. 1, Palanga, 00135, Lietuva
Tel.: (8 640) 44445
El. p.: info@palangostenisas.lt
AB Šiaulių bankas
A/s: LT587180600000700812

Turite klausimų ir norite mūsų paklausti?

Mūsų teniso klube laukiami visi! Gal mūsų svetainėje neradote ieškomos informacijos ar tiesiog norite mūsų paklausti? Mes pasistengsime atsakyti į visus jūsų klausimus.

Klauskite Mūsų
Palangos teniso klubo
naujienos ir svarbi informacija
ITF Palanga OPEN Norite su mumis susisiekti?
Visa kontaktinė informacija čia

Mūsų RĖMĖJAI: